Gama klička
K udržování postury a efektivnímu pohybu musí být svalové napětí přiměřené dané situaci. Gama klička zajišťuje centrálnímu nervovému systému svalové napětí měnit a upravovat dle potřeby.
K tomu, abychom si mohli vysvětlit gama kličku, se musíme vrátit ke svalovému vřeténku a napínacímu reflexu. Intrafuzální vlákna svalových vřetének jsou obmotána senzorickými nervy, které informují centrální nervový systém o protažení svalu a spouští napínací reflex. Pokud je sval protažen, jsou protaženy i svalová vřeténka a senzorické nervy jsou pevně obtočeny kolem intrafuzálních vláken. Díky pevnému obtočení jsou nervy velmi citlivé na změnu délky. Podobně jako když máme napnutý vlas, cítíme každé malé zatažení. Pokud je však sval zkrácen, jsou senzorická zakončení obtočena kolem intrafuzálních vláken volně, a proto jsou méně citlivá na změnu délky svalu. Opět příklad na vlasech, pokud máme vlasy prověšené, těžko vnímáme, jestli za ně taháme nebo ne.
Gama klička dokáže měnit délku svalových vřetének bez potřeby změny délky svalu. Konce intrafuzálních vláken svalových vřetének jsou schopny kontrakce a jsou inervovány gama motoneurony, které se nachází v předních rozích míšních. Tedy pokud gama motoneurony vyšlou akční potenciály, dojde ke zkrácení kontraktilních konců a tím k protažení středu intrafuzálních vláken. Protažením středu vláken dojde k pevnějšímu obtočení senzorického nervu a k větší citlivosti svalového vřeténka. Větší citlivost vede ke vzniku více akčních potenciálů při protažená svalu, tedy k větší odpovědi napínacího reflexu, a ke zvýšení svalového napětí. Aktivita gama motoneuronů je řízena především retikulární formací, která tímto může měnit citlivost svalových vřetének a upravovat svalové napětí dle potřeby.
Názornější vysvětlení najdete ve videu: