Je lepší cvičení nebo prášky při léčbě osteoartrózy?

Je lepší cvičení nebo prášky při léčbě osteoartrózy?

Nové systematické review s meta-analýzou Wenga a kolektivu1 se zabývá touto otázkou. Toto review zahrnulo 127 randomizovaných kontrolovaných studií (17431 probandů) porovnávající efekt nesteroidních antiflogistik (NSAID) a paracetamolu (např.: Ibalgin, Aulin, Paralen, Panadol,..) s efektem cvičení na bolest a funkci kyčelního a kolenního kloubu postiženého osteoartrózou. Všechny výsledky byly hodnoceny po čtyřech, osmi a dvaceti čtyřech týdnech.

Výsledky:

· Cvičení (kinezioterapie) bylo stejně efektivní na snížení bolesti a zlepšení funkce osteoartrotického kyčelního a kolenního kloubu jako užívání NSAID a paracetamolu.

· Cvičení bylo více efektivní na snížení bolesti a zlepšení funkce než běžná léčba (kontroly u lékařů, běžná fyzická aktivita, nebo žádná léčba).

Tyto výsledky potvrzují závěry starší meta-analýzy2, která dokonce zjistila mírně lepší efekt cvičení na snížení bolesti ve srovnání s NSAID použitými orálně nebo lokálně při léčbě osteoartrózy kolenního kloubu. Užívání NSAID a paracetamolu je spojeno s gastrointestinálními a kardiovaskulárními problémy, a dokonce u starších lidí s komorbiditami zvyšují riziko smrti3. Proto by tedy kinezioterapie měla být hlavní léčbou osteoartrózy nosných kloubů nejen z hlediska funkce, ale i snížení bolesti.

Reference:

1.         Weng, Q. et al. Comparative efficacy of exercise therapy and oral non-steroidal anti-inflammatory drugs and paracetamol for knee or hip osteoarthritis: A network meta-analysis of randomised controlled trials. Br. J. Sports Med. bjsports-2022-105898 (2023) doi:10.1136/BJSPORTS-2022-105898.

2.         Thorlund, J. B. et al. Similar effects of exercise therapy, nonsteroidal anti-inflammatory drugs, and opioids for knee osteoarthritis pain: A systematic review with network meta-analysis. J. Orthop. Sports Phys. Ther. 52, 207–216 (2022).

3.         Schjerning Olsen, A. M. et al.Duration of treatment with nonsteroidal anti-inflammatory drugs and impact on risk of death and recurrent myocardial infarction in patients with prior myocardial infarction: A nationwide cohort study. Circulation 123, 2226–2235 (2011).