LCA: rehabilitace nebo operace?

LCA: rehabilitace nebo operace?

Je lepší operovat ligamentum cruciatum anterius (LCA) nebo je intenzivní rehabilitace dostačující? To je stále diskutovaná otázka s nejasnou odpovědí. Systematické review s metaanalýzou autorů Saueressig a kolektivu1 shrnulo studie a snažilo se odpověď na tuto otázku přiblížit. Toto review porovnává funkci a stav kolenního kloubu mezi dvěma skupinami pacientů. Jedna skupina podstoupila po zranění operační rekonstrukci LCA. Druhá skupina podstoupila primárně rehabilitaci s tím, že probandi, u kterých přetrvávala nestabilita kolenního kloubu i po rehabilitaci byli operováni.

Výsledky:

· Návrat ke sportovní aktivitě (hodnocen pomocí Tegner Activity Scale) byl mezi skupinami probandů srovnatelný.

· Rozdíl v subjektivním hodnocení kvality života nebyl mezi skupinami klinicky významný.

· Subjektivní hodnocení funkce kolenního kloubu bylo na základě International Knee Documentation Committee (IKDC) srovnatelné mezi skupinami během prvního roku, prvních třech let, i po třech letech od úrazu.

Výsledky metaanalýzy: návrat ke sportovní aktivitě, kvalita života, funkce kolene1.

· Z dlouhodobého hlediska nebyl rozdíl ve výskytu osteoartrózy kolenního kloubu mezi skupinami. Na základě analýzy dat se předpokládá, že u 25 % pacientů v rehabilitační skupině dojde k rozvoji osteoartrózy kolenního kloubu a v případě operované skupiny bude toto číslo mírně vyšší (v průměru o 7 %).

· Operace ve srovnání s rehabilitací neměla dopad na rozvoj nového poranění či zhoršení poranění menisku na základě jedné zahrnuté studie2.

Výsledky metaanalýzy: rozvoj osteoartrózy, poranění menisků1.

Závěrem lze říct, že primární rehabilitace s možností operace u pacientů s přetrvávající nestabilitou kolenního kloubu vede k srovnatelným výsledkům jako časná operace LCA. Tedy intenzivní rehabilitace by měla být metodou první volby z hlediska nižších rizik a finančních nákladů spojených s léčbou.

Reference:

1.         Saueressig, T. et al. Primary surgery versus primary rehabilitation for treating anterior cruciate ligament injuries: A living systematic review and meta-analysis. Br. J. Sports Med.bjsports-2021-105359 (2022).

2.         Snoeker, B. A. M. et al. Does early anterior cruciate ligament reconstruction prevent development of meniscal damage? Results from a secondary analysis of a randomised controlled trial. Br. J. Sports Med. 54, (2020).