Napínací reflex

Napínací reflex

Napínací reflex chrání naše svaly před poškozením a spolu s dalšími strukturami se podílí na udržování svalového napětí. A my si teď popíšeme, jak tento reflex probíhá na příkladu patelárního reflexu.

Poklepem na patelární šlachu dojde k protažení vláken quadricepsu, což vede k protažení svalových vřetének uvnitř svalu. Protažením svalových vřetének dojde ke vzniku akčních potenciálů. Akční potenciály jsou vedeny Ia senzorickými vlákny přes zadní kořeny míšní do míchy. V předních rozích míšních dojde k přepojení senzorických nervů na motorické přes jednu synapsi (monosynaptický reflex). Motorické nervy vedou do quadricepsu a vyvolají jeho kontrakci tedy zkrácení. Proto normální odpovědí při vyšetření patelárního reflexu je extenze kolenního kloubu. Samozřejmě, informace ze svalových vřetének pokračuje i do vyšších center centrální nervové soustavy, kde se dále zpracovává a podílí na tvorbě motorických programů.

Síla reflexu závisí na rozsahu a rychlosti protažení svalových vřetének. Pokud dojde k rychlému protažení dojde i k rychlému reflexnímu zkrácení svalu, což sval může při určitých situacích ochránit před natržením nebo zabránit dalšímu poškození. Pokud protahujeme sval pomalu dochází i k pomalému nárůstu napětí ve svalu. Téměř v každém okamžiku je některý sval protažen ať už vlivem gravitace nebo tahem antagonistů. Z tohoto důvodu je napínací reflex důležitý pro udržování svalového napětí a postury, která je nezbytná pro pohyb.

Mrkněte na video s bližším vysvětlením: