Svalová vřeténka a Golgiho šlachová tělíska

Svalová vřeténka a Golgiho šlachová tělíska

Svalová vřeténka a Golgiho šlachová tělíska patří společně s kloubními receptory k proprioceptorům. Proprioreceptory signalizují napětí ve svalech, ve šlachách, v kloubních pouzdrech a informují nás o poloze daného segmentu (statestézie) a o pohybech daného segmentu (kinestézie). Jsou tedy nezbytné pro optimální a efektivní pohyb.

Svalová vřeténka jsou složeny z modifikovaných svalových vláken (intrafuzální vlákna), která jsou uložena ve vazivovém pouzdře uvnitř svalu. Máme dva typy intrafuzálních vláken lišící se uspořádáním jader. Nuclear bag fibers (= vlákno s jaderným vakem) má jádra v hroznovitém seskupení a nuclear chain fibers (= vlákno s řetězcem jader) má jádra uspořádaná do řetězce. Intrafuzální vlákna jsou na obou koncích napojena na vlastní svalová vlákna (extrafuzální vlákna). Tedy pokud sval změní délku, dojde i ke změně délky intrafuzálních vláken svalových vřetének. Intrafuzální vlákna jsou obmotána senzorickými nervy, tedy změnou jejich délky dochází k deformaci těchto nervových zakončení, což vede ke vzniku akčního potenciálu, který je veden do centrální nervové soustavy.

Ve svalovém vřeténku máme dva typy senzorických zakončení:

Anulospirální zakončení (= primární, Ia vlákna) obtáčí střed obou typů intrafuzálních vláken. Toto zakončení je citlivé na změnu délky a na rychlost, se kterou se délka mění. Signalizuje tedy spíše dynamickou změnu délky svalu.

Druhým typem nervového zakončení je keříčkové zakončení (= sekundární, II vlákna). Tyto nervová vlána obtáčí konce nuclear chain fibers a jsou citlivé i na zkrácení. Lépe signalizují statickou délku svalu.

Intrafuzální vlákna jsou inervována gama motoneurony, které upravují jejich citlivost (viz gama klička).

a) Vlákno s jaderným vakem b) Vlákno s řetězcem jader a jejich senzorická zakončení

Golgiho šlachová tělíska jsou podobně jako svalová vřeténka svazky vláken, které jsou obaleny tenkým vazivem a obmotány senzorickými nervovými vlákny (typ Ib). Golgiho šlachová tělíska jsou umístěna na přechodu mezi svalem a šlachou, tedy na jednom konci se upínají na vlákna svalu a na druhém konci jsou zapojeny na šlachu. Jakmile se tedy sval kontrahuje, dochází k napínání šlachy a Golgiho šlachových tělísek, což deformuje nervová zakončení a vyvolá vznik akčních potenciálů jdoucích do centrální nervové soustavy.

Golgiho šlachové tělísko

Díky za přečtení! Pokud se Vám chce, podívejte se i na video :)